سایبان کولر, وبلاگ

اهمیت سایبان کولر آبی

اهمیت سایبان کولر آبی

 

کولر آبی، در کشور ما، بیشترین استفاده را در بین سیستم‌های خنک کننده‌ی هوا دارند. در اکثر موارد نیز کولر را بر روی پشت بام، و در معرض نور مستقیم آفتاب قرار داده می‌شود. ثابت شده است که گرم شده بیش از حد بدنه‌ی کولر به خاطر نور آفتاب، راندمان کولر آبی را تا 50% کاهش می‌دهد. از دیگر مزیت‌های این ترفند، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 

افزایش طول عمر بدنه‌ی کولر

 

طبیعی است که خنک نگه داشتن قطعات الکتریکی و مکانیکی درون کولر، به افزایش طول عمر قطعات منجر می‌شود. چرا که گرما و آفتاب باعث تخریب قطعات پلاستیکی و گاها فلزی، در طول زمان خواهد بود. به همین دلیل، با وجود سایه‌بان، می‌توان جلوی بسیاری از هزینه‌های اضافی را گرفت.

 

صرفه جویی در مصرف آب و برق

 

زمانی که راندمان کولر افزایش میابد، کیفیت باد بیشتر شده و تهویه‌ی هوا به شکل بهتری صورت می‌گیرد. به همین دلیل، مدت زمان کمتری نیاز است تا کولر را روشن بگذاریم، به همین دلیل تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی می‌شود. همچنین، کم شدن میزان تبخیر آب درون کولر، مصرف آب کولر را نیز کاهش می‌دهد

جلوگیری تاثیر بارندگی

 

با وجود سایبان کولر آبی ، جلوی برخورد آب در صورت بارندگی گرفته شده و احتمال زنگ زدن بنده‌ی آن کاهش می‌یابد. همچنین با بارش برف، برف روی آن ننشسته و سنگینی برف باعث وارد شدن فشار نا مطلوب به آن نخواهد شد.

 

شاید این سوال برای شما به وجود امده باشد که چه کولر‌هایی به سایه‌بان نیاز خواهند داشت. پاسخ این سوال این است که هر نوع کولری که در طول روز، ساعات زیادی را در معرض آفتاب قرار گیرد، برای کاهش مصرف آب و برق و همچنین محافظت‌های ذکر شده از کولر، نیاز دارد که سایه‌بان داشته باشد.

 

انواع سایبان

 

حال که با اهمیت سایبان کولر آبی آشنا شدید، بد نیست که جنس سایه‌بان‌های موجود در بازار نیز آشنا بشوید.

 

برخی از سایه‌بان‌ها، از جنس پلاسیک پلی کربنات ساخته می‌شوند که به راحتی خم شده و حالت می‌گیرد و می‌توان به راحتی از آن بر روی بدنه‌ی کولر، استفاده کرد. این جنس از سایه‌بان وزن کمی دارند و به راحتی می‌توان آن را جا به جا کرد. مقاومت در برابر سایش و آب و آفتاب نیز از ویژگی‌های این جنس می‌باشد.

 

دسته‌ی دیگر از جنس سایبان کولر آبی ، پارچه‌های برزنتی که در چادر مسافرتی هم استفاده می‌شود، می‌باشد. این جنس از پارچه ضد آب می‌باشد و ویژگی‌های یک سایه‌بان خوب را دارد. باید توجه داشت که برای نصب این پارچه‌ها، نیاز است تا میله‌هایی را به شکل ثابت در جایگاهی قرار دهید تا بتوانید پارچه را بر روی آن سوار کنید.

سایه‌بان‌های از جنس تیغه‌های آلومینیومی، که از آن در درب کرکره‌ای برخی مغازه‌ها هم استفاده می‌شود، مفید‌ترین نوع سایه‌بان می‌باشد. البته باید در نظر داشت که با این که این جنس، توخالی می‌باشد، باز هم وزن بیشتری نسبت به دو جنسی که قبلا گفته شد دارد و همچنین قیمت آن نیز به نسبت، بالاتر است.

ویژگی‌های یک سایبان مناسب

 

یک سایه‌بان خوب که می‌توانیم از آن برای کولر استفاده کنیم، باید این قابلیت را داشته باشد که به خوبی از کولر در مقابل نور مستقیم خورشید محافظت کرده و مانع از داغ شدن بدنه‌ی کولر بشود. همچنین باید از جنسی باشد که بیشتر از اینکه نور خورشید را جذب کند، آن را باز تاب کند تا دمای خود سایه‌بان، بیش از اندازه بالا نرود؛ به عبارت دیگر جنس سایه‌بان به شکلی نباشد که با جذب نور آفتاب روند تخریبی داشته باشد بلکه باید در این راستا، مدت زمان زیادی مفید واقع شود.

 

از دیگر ویژگی‌های یک سایبان کولر آبی خوب، این است که انعطاف زیادی داشته باشد و بتوان آن را به شکل گسترده‌ای بالای سر کولر، باز کرد تا دستگاه را در هر زاویه‌ی تابشی از نور خورشید، حفظ کند.

 

بهترین جنس سایبان مناسب برای کولر آبی

 

از جنس‌هایی که قبل‌تر نیز ذکر شد، هر کدام مزایا و معایب خاص خودشان را داشته و بستگی به این خواهند داشت که محل زندگی شما، چه شرایط آب و هوایی دارد. اگر در منطقه‌ای هستید که آفتاب با شدت زیادی می‌تابد، ممکن است در کوتاه مدت سایه‌بان‌های پلی کربناتی را از بین ببرد. یا اگر باد‌های شدیدی در منطقه شما می‌وزد، بهتر است که از سایه‌بان‌های فلزی استفاده نمایید. اما به شکل عادی، سایه‌بان‌های برزنتی هم قیمت کمتری داشته و هم کارایی‌های یک سایه‌بان خوب را دارا می‌باشد. یعنی به خوبی از ورود گرد و غبار به داخل کولر جلوگیری کرده و مانع از نسشتن باران و برف بر روی آن خواهد شد

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *